• копирайтинг
  • копирайтер
  • SEO копирайтинг, сео копирайтинг
  • рерайтинг
  • контент для сайта
  • наполнение сайта
  • написание статей, статьи на заказ
  • рекламная кампания
  • обслуживание сайтов
  • биржа статей
  • пресс-релизы
  • копирайт, копирайтеры
  • A múzsa

    |

    Jól szituált úriember, főállású múzsát keres olyan Hölgy személyében, ki inspirálólag tud hatni költészetére. Válaszleveleket Múzsa jeligére a kiadóba várom.
    Ennyi volt a hirdetés szövege. Az üvegfal mögött ülő kisasszony rezzenéstelen arccal ismételte vissza a feladandó sorokat. Bizonyos voltam benne, ennél cifrábbakkal is volt már dolga, de a tapasztalat megtanította véleményének, saját érdekében való eltitkolására. Alig észlelhető mosollyal csúsztatta elém a blankettát, nézésében benne volt a most még visszakozhat diszkrét bája, de én határozott mozdulatokkal számoltam le elé az érméket, s a viszontlátás reményében kiléptem a Pesti Hírlap épületéből.
    Kora őszi zápor áztatta a várost, s én az ernyőm alá rejtettem magam. Nem volt még hideg, könnyű öltözékemet ez a tény indokolta, és átgondolandó tettem jövőbeni következményeit, könnyű sétára vágytam az automobil berregése helyett. Meg aztán ki tudja, tán a liget, tán az eső megszüli azt az őszi verset, mely a klubbeli fogadás tárgya volt, és tekintélyes summa ütné általa a markom. Hm!
    Néhány nap múlva vaskos levélköteggel távoztam a kiadóból, úgy gondolom, hirdetésem kellőképpen megmozgatta a gyengébbik nem fantáziáját. Alig vártam már a pillanatot, amikor majd elkezdem fogadni a leendő múzsajelölteket. Ennek érdekében mindent aprólékosan elterveztem.
    A kis szobát vakító hófehérre festettem, a bútorokat mind kihordattam, hogy legyen elég alkotói tér. A sarokban csak egy kis asztal áll majd, rajta papírok, toll és tintatartó, vizespohár. Szemben az ablaknál kényelmes szék, azon ül majd a múzsa, és a háta mögötti ablakon beszökik az őszi levegő…
    Egy hónap telt el az egyre dráguló időből, s ami a nyár végén még oly egyszerűnek tűnt a klubbéli urak társaságában, mára súlyos anyagi érvágás rémét festette a hófehér falakra. Igaz, maga a fogadás ősz végéig köttetett, s a győzelem fontos kitétele volt, hogy egy arra érdemes újság el is fogadja az elkészült művet. Mi több meg is jelentesse!
    A jelen helyzet azonban nem az én költészetemről árulkodott. Éppen ellenkezőleg, megmosolygás tárgyát fogom képezni a klubban! Pedig nem telt el reggel, hogy ne fogadtam volna egy jelentkező hölgyet a versszobának berendezett helyiségemben. Voltak szépek, csúnyák, fiatalok, sőt kifejezetten élemedett korú múzsajelöltek is, ám bármekkora is volt az igyekezet, sajnálatos módon az előkészített papír makacsul őrizte érintetlenségét.
    Egy délután, megunva a további felesleges kísérletezgetést, miszerint én megállom a helyem a betűk terén is, kimerészkedtem a Duna-Corsóra, kiélvezni az utolsó meleg napok egyikét. Teára nem volt kedvem leülni a Teraszra, most nem tudtam volna huzamosabb ideig megmaradni a hátsómon. Inkább fel s alá sétálgattam, szorgalmasan köszöngettem az ismerőseimnek, különösképp a fiatal hölgyeknek, amikor hirtelen egy szóváltásra figyeltem fel.
    Az étterem melletti sikátorban, ahonnan a konyhát töltötték fel, az imént mehetett el a sörös, és az utolsó hordó árpa lé, amit a legények még nem vittek le a pincébe, a járdán árválkodott. Helyesebben árválkodott volna, mert egy virágáruslány, azon nyomban lecsapott rá, A leányzó nagyot sóhajtott sajgó lába miatt, ma már rengeteget járkált le s fel az uraságok között, és talán még elpihegett volna néhány percet, amikor megjelent a pincemester.
    - No eriggy innét! – parancsolta rekedtes, ellentmondást nem tűrő hangján, s olyan stílusban, amilyen általában a pincemestereknek lenni szokott.
    - De én csak…
    - Hordd el magad kis boszorka, mer’ eljár a kezem!
    - De fent hordja az úr az orrát! – replikázott a lány. – De fenn is kell hordania, mert különben beverné a hordó hasába! – pattant fel kacagva, és az üres kosarat hóna alá csapva kiszaladt a sikátorból.
    Érdeklődve követtem nyomon az eseményeket, ösztönöm valami szokatlant súgott. A lány nem is sejtette, hogy kísérője akadt a személyemben, én pedig kellő távolságban lemaradva mögötte, mindenképpen szerettem volna megőrizni inkognitómat. Lassú tempóban evickéltünk át a sétálók között a Lánczhíd irányába, A lány nem sietett, pihenni megállt a tér sarkán, aztán egyetlen mozdulattal kibontotta a fejét takaró kendőt, nekem pedig elállt a lélegzetem.
    A kendő börtönébe zárt bronzvörös hajzuhatag úgy szabadult ki az őt fogva tartó ruhadarab alól, mintha egy óriás fáklya lobbant volna lángra. S ahogy a délutáni nap átsütött ezen a koronán, mert az volt, korona, erről kétségem sem volt, az ősz rőt színe jutott azon nyomban eszembe. A különös fény betakarta a bájos arcot, akár egy lepel, elvonva mindenről a figyelmemet, és óvatlanságomban a „lángok” közül a lány szemének zöldes villanását láttam. Egyenesen a szemembe nézett!
    Nem volt időm elkapni a tekintetemet, annyira megbabonázott a látvány, és a lány tán emlékezhetett rám a sikátorból oly sietősen távozva. Láttam a szeméből, hogy megértette a szituációt, miszerint követtem, ugyanakkor meg is ijedhetett egy pillanatra. Nem mérlegelt, el akart tűnni innen, hiszen mit akarhat egy úr egy csinos virágáruslánytól, kinek már nincsen portékája, és a menekülési ösztöne figyelmetlenné tette. Engem nézve lépett le a járdáról az úttestre.
    Az automobil sofőrje tülkölve rántotta el a kormányt, s bár az összeütközést el tudta kerülni, mégis elsodorta a lányt. A járókelők döbbenten bámulták az eseményeket, néhány pillanatra mintha síri csend lett volna a téren, de nem mozdult senki. Kivéve engem!
    Odaszaladtam a lányhoz, ki az eséstől beüthette a fejét, hiszen nem mozdult, s ahogy feküdt ott, gyönyörű haja szétterült a köveken. Arcának bája oly képeket generált bennem, mintha a nyarat láttam volna magam előtt.
    A sofőr, egy idősebb úr is kiszállt a járműből, rémülten nézett körül, mintegy feloldozásra várva, hiszen ő tényleg ártatlan volt az ügyben.
    - Uram, léptem oda hozzá határozottan, engedje meg, Báró Zetényi Aurél vagyok. Mindent láttam, és biztosíthatom afelől, hogy maga nem hibázott. Parancsoljon a névjegyem, a kisasszonyt pedig bízza rám, orvost kerítek neki.
    Az öregúr hálásan szorította meg a kezem, szerencsére nem kapott szívinfarktot az ijedtségtől, én pedig leintettem egy kocsit, és a karomba emeltem az ájult lányt. Annyira gyorsan zajlottak le az események, hogy a tér másik oldaláról érkező posztos rendőr még csak a Lánczhídnál volt, amikor mi már az Andrássy út felé robogtunk.
    Hazaérve azonnal a házvezetőnőmre bíztam védencemet, aki a kis vendégszobában ágyba fektette a leányzót, és rögvest orvosért küldetett, én pedig beszaladtam a „fehér” szobába, és azonnal tintába mártottam a tollat. A hetekig csak üresen árválkodó papírlapok itatósként szívták fel gondolataimat, tollam mintha valóságos tölcsér lett volna, és agyam öntötte bele a betűket.
    Mire Somossy doktor, családunk régi barátja megvizsgálta a kisasszonyt, ki közben magához tért, én már több lapot teleírtam a vázlataimmal.
    - Nem kell aggódni kedves barátom, nyugtatott meg a doktor úr, és megveregette a vállamat. Védencének tán egy enyhe agyrázkódás lehet a baja, amit az esésétől szenvedett el. Néhány napi pihenés után a szervezete majd önmagától is orvosolni fogja a bajt, vigyázzon rá.
    - Ígérem, ráztam meg régi barátom kezét, és óvatosan bekopogtam a vendégszoba ajtaján.
    - Elrabolni egy védtelen nőt, még nemes emberhez is méltatlan viselkedés, szegezte nekem az első kijelentését a virágáruslány.
    - Engedelmével, báró Zetényi Aurél, mutatkoztam be főhajtással.
    - Szirmay Zita a becsületes nevem, válaszolta selymes hangján a lány, és a nyakáig felhúzta a takarót.
    Fogtam egy széket, a kisasszony ágya mellé húztam, és a tisztesség diktálta módon beszámoltam neki idekerülésének körülményeiről. Nem titkoltam el előle azt sem, hogy követtem, sem azt, hogy megbabonázott hajkoronájával, és engedélyt kértem tőle néhány napnyi ápolásra, ahogyan azt a doktor úr meghagyta.
    Őszinteségem megértő fülekre talált Zita kisasszonyban, és ahogy ki tudtam venni smaragdzöld szemeiből, már nem neheztelt annyira rám. Viszont azt is láttam a szemekben, hogy gazdájuk elfáradt. Botorság lett volna tőlem, ha továbbra is a terhére vagyok.
    - Engedelmével távoznék, álltam fel az ágy mellől, és ha valami óhaja lenne, engem bármikor elér a szomszéd helyiségben. Most pedig pihenjen.
    Óvatosan becsuktam magam mögött az ajtót, és siettem vissza vázlataimhoz. Tele voltam energiával, olyannyira, hogy agyamat bár megosztotta a beteg- és a fehér szoba, mégis kellően tudtam koncentrálni az előttem heverő gondolatokra. Nem is tudom, mennyi idő telhetett el az éjszakából, és a kopogás megriasztott.
    Zita volt.
    - Maga még nem alszik? – kérdezte ártatlan hangon, és köntösét összehúzta álla alatt. – Éjjel két óra van.
    - Valóban? – lepődtem meg, és ahogy a zsebórámra pillantottam, a lánynak igaza volt. Hogy elszaladt az idő!
    - Mivel foglalatoskodik, ha meg nem sértem.
    - Dehogy! Dehogy! – szabadkoztam, és töviről hegyire elmeséltem neki azt az ostoba fogadást a klubban, elmeséltem neki a még ostobább hirdetést, amitől azt reméltem, hogy szép verset tudok majd írni.
    Zita jót nevetett rajtam, és bizalomra bizalmat alapon elmesélte, hogy bizony ő is foglalatoskodott annak idején versekkel.
    - A birtokon, ahol nevelkedtem, mondta komolyan, a hat fiúgyermek között egyetlen kisasszonykával nem nagyon tudtak mit kezdeni a háziak, ezért engem odavettek melléje, s attól a pillanattól kezdve úgy éltem én is ott, mintha az uraság lánya lennék én is.
    - És mi történt az otthonával, ha szabad megkérdeznem.
    - Az uraság egyetlen őrült éjszaka alatt elkártyázta az egész birtokot, a család pedig szétszóródott a nagyvilágban.
    - És maga Zita?
    - A nagyságos asszonytól, ki úgy szeretett, mint a tulajdon lányát, kaptam némi bánatpénzt, amiből felutaztam Pestre, és most magam nevelem azokat a rózsákat, amiket eladok. Hát ennyire egyszerű az én életem, uram, de mutassa csak azokat a sorokat…
    - Tudja mit Zita, pattantam fel hirtelen, mert bizony annyira belefeledkeztem a gondolataimba, hogy még a vacsorát is kihagytam, - Hozok némi harapnivalót, biztosan megéhezett, hisz maga sem vacsorált, aztán segít nekem befejezni a soraimat.
    - Szívesen, bólintott a lány, és zöld szemeiben különös tűz villant fel.
    Én kisiettem a konyhába, ahol a vacsorám várt letakarva, ahogyan gondos házvezetőnőm még az este odakészítette. Tányérokat kerítettem, kenyeret szeltem, még néhány finomsággal díszítettem a tálcát, gyenge bort nyitottam, és az egészet áttoltam a kocsin a „fehér” szobába.
    Reggelig még rengeteg időnk volt Zita kisasszonnyal, s az sem vette el a kedvünket, hogy hajnal felé esni kezdett, ezzel pedig végképp, és visszavonhatatlanul beköszöntött az ősz. De itt, a „fehér” szoba melegében gyűltek a papíron a betűk, szaporodtak előttünk a sorok, s jó volt együtt „dolgozni” Zitával, akinek minden gondolatomhoz volt kreatív megjegyzése, sőt, meglepően jó meglátásaival előre mozdította a vers dolgát. Igaz, ez nem egy első gondolatra megírt valami volt, de hát én nem is mondtam magam soha költőnek...
    Néhány nappal a szerkesztő úr magas személye előtt sem vallottam magam annak, csak egy próbálkozónak, de amikor egy hét elteltével a Harsonában, az irodalmi oldalon megjelent az „Édes halott” című versem, a klubban természetesen én voltam a napi fő téma. Bár ebben a tekintetben nem mindenki öröme volt felhőtlen. Különösen nem azoké, akiktől elég nagy summát nyertem ezáltal, ám becsületükre legyen mondva, őszintén gratuláltak a teljesítményemhez.
    Még aznap délután felkerestem Zita kisasszonyt a rózsakertészetben. Boldogan lobogtatva az újságot nyitottam be hozzá, s ő nemkülönben lelkesen, hangosan olvasta fel a verset a rózsáinak.

    Édes halott fekszik most karomban.
    Rőt lepel a testére hullott lomb,
    és szívem feljajdul elhagyottan,
    benne ezer emlék sikolya zsong:
    hisz hogy csókolt tüzével a hajnal,
    s bíbor esték ölelkeztek velem…
    Látod, csak ülök elcsukló hanggal,
    mert itt hever a Nyár, mezítelen.

    Hallom még hangját az égi csendben,
    behunyt szemem a lelkében időz,
    sodródom fényében önfeledten
    mint Nap csókjában az újszülött őz.
    S hívott a végtelen csillagtenger,
    hol Veled aranyban megfürödtem,
    planéták közt jártunk, gyönyör s ember…
    de a múlt most itt fekszik előttem…

    Illatok lengtek köröttünk lomhán,
    alázattal a csend is térdre hullt,
    köszöntve Októbert új birtokán,
    hol minden, sárga-rőt selyembe bújt.
    Édes halott fekszik most karomban,
    Ősz-lepellel fedte testét a domb,
    s bús szívem feljajdul elhagyottan,
    benne ezer emlék sikolya zsong…

  • копирайтинг
  • рерайтинг
  • рекламные статьи
  • слоган
  • нейминг
  • сео копирайтинг, SEO копирайтинг